Ciekawe fakty na temat drewna

odziennego użytku były wykonane z drewna. W drewnie rozróżniamy trzy zasadnicze przekroje: Drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy. Posiada liczne wady, anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone i nabyte cech

Ciekawe fakty na temat drewna

Drewno (technika) Wady i zalety drewna i kilka faktów z Wikipedii

W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna.

W drewnie rozróżniamy trzy zasadnicze przekroje:

Drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy. Posiada liczne wady, anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone i nabyte cechy, które obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności, ale jednocześnie mogą podnosić jego walory ozdobne. Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego, drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków (gałęzi).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)

Jak zbudować wnętrze w stylu skandynawskim?

Co jest istotną stylu skandynawskiego? To jest połączenie kilku kluczowych czynników - hygge, naturalnych materiałów, jasnej kolorystyki. Dlaczego to działa? Takie wnętrze nas nie przytłacza - jasne kolory sprawiają, że jest więcej przestrzeni, więcej światła, którego przecież w naszym kraju też brakuje. Drewniane meble w prostych formach doskonale uzupełniają przestrzeń, jednocześnie są bardzo funkcjonalne. A hygge uczy jak stworzyć przytulny klimat - zapal kilka świeczek, powieś swoje ulubione plakaty lub zdjęcia, postaw na poduszki i zasłony, postaw kilka ulubionych roślin. I tyle - ciesz się wnętrzem w skandynawskim stylu.

Całobrzegie (Quercus imbricaria) piłkowane lub ząbkowane

Pąki
Wielołuskowe, skupione po kilka na końcu gałęzi.
Liście
Ułożone skrętolegle, u niektórych gatunków nieopadające na zimę (utrzymują się na roślinie zaschnięte), podczas gdy niektóre są wręcz zimozielone (dąb korkowy, dąb ostrolistny). Całobrzegie (Quercus imbricaria), piłkowane lub ząbkowane (Quercus acutissima, Q. libani, Q. prinus), poprzez wrębne i klapowane (dąb szypułkowy, dąb czerwony), po pierzastosieczne (dąb szypułkowy 'Pectinata').
Kwiaty
Rozdzielnopłciowe, lecz same rośliny są jednopienne, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane w kotki, podczas gdy żeńskie są pojedyncze. U gatunków klimatu umiarkowanego kwiaty męskie zwisają luźno spomiędzy rozchylonych łusek pąków ubiegłorocznych, żeńskie zaś są wyprostowane i znajdują się w kątach górnych liści rozwijających się pędów.
Owoce
Orzechy zwane żołędziami osadzone pojedynczo w miseczkach, gęsto pokryte drobnymi łuskami. Osiągają dojrzałość w pierwszym lub drugim roku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dąb