Czym zajmuje się endokrynologia

Dodane: 13-04-2017 04:45
Czym zajmuje się endokrynologia gastroskopia ochota

Kłopoty z tarczycą

Jednym z najczęstszych problemów, jakie wymagają konsultacji z endokrynologiem jest z pewnością nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Gruczoł ten znajduje się w okolicach szyi, a wydzielane przez niego hormony mają duże znacznie dla naszego organizmu. Jakie objawy mogą świadczyć i kłopotach? W przypadku nadczynności tarczycy będą to spadek masy ciała, osłabienie, pieczenie i ból gałek ocznych, a czasem wytrzeszcz oraz przyspieszone tętno. O niedoczynności tego gruczołu świadczy przyrost wagi, osłabienie, stany depresyjne i suchość skóry. W obu przypadkach należy udać się do endokrynologa, który postawi jednoznaczną diagnozę po przeprowadzeniu odpowiednich badań i wskaże w jaki sposób należy postępować.

Bezpieczne wykonywanie badań medycznych u dzieci

U dzieci wykonywane są przede wszystkim badania krwi oraz badania przeprowadzane przy użyciu aparatu usg i rezonansu magnetycznego czy tomografu komputerowego. Trzeba przyznać, że przeprowadzanie badań u dzieci nie jest takie proste, dlatego będą one udane tylko wówczas, gdy zostaną przeprowadzone przez dobrze przygotowanego lekarza lub pielęgniarkę. W przeciwnym razie dzieci mogą nawet zupełnie uniemożliwić przeprowadzenie u nich jakiegoś badania. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że wszystkie badania wykonywane u dzieci powinny być przeprowadzane w bardzo bezpieczny sposób. Nie powinny one w żaden sposób zagrażać zdrowiu najmłodszych pacjentów. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej będzie zrezygnować z wykonania u dziecka nie do końca potrzebnego badania.

Pomoc psychiatryczna dla dzieci będących ofiarami wypadków samochodowych

Zdarza się, że dzieci, które uczestniczyły w wypadku drogowym potrzebują leczenia ortopedycznego oraz psychiatrycznego. Takie leczenie może być trudne i długotrwałe, a przez to wymagać również odbywania prywatnych wizyt lekarskich. W czasie wypadków drogowych dzieci mogą ulegać różnym urazom, które dopiero z czasem okazują się naprawdę poważne i wymagające podjęcia długotrwałej rehabilitacji zwłaszcza, kiedy dochodzi do nich w okresie intensywnego wzrostu dziecka. Wiele dzieci w trakcie wypadków samochodowych doznaje również silnego wstrząsu psychicznego, z którym nie może sobie poradzić bez odpowiedniej terapii, a nawet leczenia farmakologicznego. Najlepiej jest, kiedy takie dzieci trafiają od razu do dziecięcych terapeutów i ortopedów.