Domy opieki nad seniorami. Czego o nich nie wiesz?

jnych czy też w utrzymaniu higieny seniora. Często rodzina nie jest w stanie sama zapewnić starszemu godną starość w dobrych warunkach. Nawet mimo dobrych chęci. Domy opieki powstały z jakiegoś powodu, a tym powodem jest właśni

Domy opieki nad seniorami. Czego o nich nie wiesz?

Gdy brak czasu na opiekowanie się dziadkiem

Opieka nad osobą starszą wymaga sporo doświadczenia oraz siły. Tak właśnie siła czasami jest potrzebna, zwłaszcza przy zabiegach pielęgnacyjnych czy też w utrzymaniu higieny seniora. Często rodzina nie jest w stanie sama zapewnić starszemu godną starość w dobrych warunkach. Nawet mimo dobrych chęci.

Domy opieki powstały z jakiegoś powodu, a tym powodem jest właśnie ten brak opieki ze strony rodziny. Dzisiaj domy spokojnej starości nie kojarzą się już z obskurnymi pokojami i niemiłym personelem. Dzisiaj to miejsca pełne przyjaznego nastawienia i nowoczesności oraz wygody.


Co to jest opieka?

Opieka ? dawanie oparcia, wsparcia, zaspokajanie potrzeb (właściwości ludzkich, będących potrzebą), których jednostka nie umie, nie może lub nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić, żeby zachować równowagę biologiczną i psychiczną, przeżyć, zachować zdrowie, jakość życia, zapewnić prawidłowy rozwój (doprowadzić jednostkę do dojrzałości) i ciągłość gatunku.

Państwo realizuje swoją rolę opiekuńczo-wychowawczą poprzez różne instytucje publiczne, np. szkoły publiczne i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, diagnostyczno-konsultacyjne dla rodziny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez prace socjalną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opieka


Dyżur lekarki w domu starości

Pomoc lekarska na co dzień jest dla niektórych starszych osób warunkiem dobrego życia. Nigdy nie wiadomo kiedy choroba lub zwykła starość da o sobie znać. Rodzina często nie jest w stanie zapewnić takiej całodobowej opieki, nawet gdyby bardzo chciała.

Właśnie dlatego w domach seniora lekarz ma dyżur całą dobę, a senior ma dostęp do pielęgniarskiej opieki kiedy tylko tego potrzebuje. Jest to o tyle ważne, że w przypadku nagłego wypadku lub np. zawału potrzebna jest jak najszybsza, fachowa pomoc. Ten czas może często stanowić granicę pomiędzy życiem i śmiercią.