implantologia zabrze

as wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służy

implantologia zabrze implantologia zabrze

Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.

Jak wiadomo zawód dentysty nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca, do której trzeba mieć wręcz powołanie i dar do wyrozumiałości dla pacjentów, dlatego, że każdy może być inny i różnie reagować na ból. Przede wszystkim ważne jest aby dentysta, miał odpowiednie podejście. Wytłumaczył na czym będzie polegało leczenie zębów na tyle, aby pacjent zrozumiał w odpowiedni sposób. Stomatolog nie ma łatwego zadania, tym bardziej kiedy przychodzi małe dziecko, które nie bardzo jeszcze rozumie po co tutaj w ogóle przyszło. Istotne będzie aby pójść na wizytę kontrolną zębów aby zapoznać się z dentystą i wytłumaczyć, że gabinet dentystyczny to nic strasznego. W ten sposób kolejna wizyta nie będzie prawdopodobniej przerażała, na tyle,że stomatolog będzie miał możliwość spokojnie wykonywać swoją pracę. Najważniejsze jest aby na fotelu dentystycznym słuchać lekarza, aby można było szybko wykonać dany zabieg. Jednak jak wiadomo, człowiek samoczynnie wykonuje często ruchy mimowolne, np,gdy poczuje ból. Ważne jest aby zaznajomić się z dentystą na tyle, żebyśmy w pełni ufali jego pracy.

Myśląc o stomatologu uważamy, że zajmuje się on tylko usuwaniem i leczeniem zębów. Jak najbardziej wykonuje te zabiegi, lecz oprócz tego wykonuje wiele innych rzeczy. Bo stomatologia, to bardzo szeroki dział medycyny i obejmuje wiele specjalizacji, jak leczenie zachowawcze połączone z leczeniem kanałowym, chirurgię szczękowo-twarzową oraz chirurgię stomatologiczną, ortodoncję, stomatologię dziecięcą, periodontologię oraz protetykę. Gabinet dentystyczny najczęściej odwiedzają ludzie z powodu próchnicy zębów. Próchnica jest zmorą wśród polskiego społeczeństwa. Nie każdy z Polaków dba o uzębienie, a nawet jest wprost przeciwnie, bo wielu z nas zaniedbuje stan swojego uzębienia. Co prawda, że rzadko to się zdarza wśród młodego pokolenia, lecz wśród starszego pokolenia jest to bardzo częste. W wielu przypadkach dentysta dowiaduje się o naszym istnieniu dopiero wtedy, gdy ząb boli nas nie do wytrzymania. Ogromny ból sprawia, że stajemy się odważniejsi i udajemy się do stomatologa. A tam przekonujemy się że nie było się czego bać i zaczynamy żałować wcześniejszego unikania dentysty.

Niby mówi się sporo o tym, jak ważne są zdrowe zęby. Kiedy one chorują i nie są leczone, odbije się to negatywnie rykoszetem na niemal całym organizmie. Do tego ten ból! W takich przypadkach pomoże dentysta. Dlaczego wiec tyle osób woli cierpieć ból zęba, a boi się wizyty u lekarza, który może pomóc? Czy dany rodzaj bólu łatwiej znieść, niż inny? a co ze świadomością, że można się tego bólu po prostu pozbyć? Lekarz stomatolog łatwo określi, co się dzieje. Czasem zaleci RTG i wtedy ma już pełny obraz stanu chorego miejsca. Tak, leczenie bywa długie. ale czy nie dotyczy też innych części naszego ciała? Czy z każdą inną przypadłością tak zwlekamy, zanim pójdziemy do lekarza? Rzadziej, niż z bólem zęba. Dzisiejszy gabinet dentystyczny - nawet ten najmniejszy - ma dziś nowoczesne wyposażenie. To już nie te gabinety sprzed lat, w których czasem brakowało tego, czy owego. Dziś lekarze dbają o wiele bardziej o komfort swoich pacjentów pamiętając wciąż pokutujące przekonanie, że leczenie zębów zawsze boli, choć to nieprawda.

Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem. Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania. Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych. Jeżeli dojdzie do wniosku, że do dokonania diagnozy potrzebne będą bardziej specjalistyczne badania, może wystawić pacjentowi skierowanie na przeprowadzenie RTG zęba bądź zdjęcia pantomograficznego całej szczęki. Rzadko kiedy zaistnieje potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, ale i nimi dobry gabinet dentystyczny bez problemu się zajmie. Do tego rodzaju zabiegów należy przede wszystkim tomografia komputerowa, ale też USG - pomagają one w wystawieniu prawidłowej diagnozy.