Kilka słów o zaproszeniach na ślub i nie tylko

u zaproszenia przybierały dwie formy: ustną ? komunikaty takie przekazywali heroldowie. Zwyczaj ten wiązał się nade wszystko z powszechnym analfabetyzmem ?także wśród szlachty; drugą formą były zaproszenia na pergaminach (często b

Kilka słów o zaproszeniach na ślub i nie tylko

Zaproszenia ślubne papierowe z czasów Średniowiecza

Historia zaproszeń sięga czasów starożytnych (karty takie tworzono np. w Starożytnym Rzymie, czy Egipcie). W Średniowieczu zaproszenia przybierały dwie formy: ustną ? komunikaty takie przekazywali heroldowie. Zwyczaj ten wiązał się nade wszystko z powszechnym analfabetyzmem ?także wśród szlachty; drugą formą były zaproszenia na pergaminach (często bardzo bogato zdobione typowymi dla tego okresu iluminacjami oraz kaligrafią). Zaproszenia ślubne papierowe z czasów Średniowiecza (podobnie jak inne dokumenty) przesyłano w dwóch kopertach ? koperta zewnętrzna była niejako ochroną dla właściwej wewnętrznej. Pisane inkaustem zaproszenie dodatkowo chroniła przed rozmazaniem bibuła. Przełom w formie zaproszeń ślubnych nastąpił wraz z upowszechnieniem się druku ? a właściwie spadkiem cen i tym samym masowością wydruków, którym początek dał wynalazek A. Senefeldera, ojca litografii, która umożliwiała szybkie wykonywanie kopi druków. Technologia ta w przyszłości dała początek drukarniom offsetowym. O zaproszeniach przypominających współczesne można mówić od okresu międzywojennego (wtedy też pojawiły się pierwsze mody w zaproszeniach ślubnych w Stanach Zjednoczonych). Jednak badania filologów z Uniwersytetu w Białymstoku wykazują, że wystarczy znajomość 1200 najczęściej używanych słów w języku polskim, by móc zacząć się nim posługiwać.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaproszenia_ślubne


Dostarczanie zaproszeń okolicznościowych

Przygotowywanie zaproszeń okolicznościowych jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Dzieje się tak dlatego, że takie zaproszenia są udostępniane z myślą o różnego rodzaju wydarzeniach, które mają zostać odpowiednio upamiętnione. Wobec tego osoby kupujące tego rodzaju kartki czasami są bardzo wymagającymi klientami, na szczęście mogą oni liczyć na dostarczanie im naprawdę wyjątkowych i niezapomnianych kartek, które na pewno zrobią wrażenie na wszystkich domownikach.

Będą one mogły być wręczane osobiście lub wysyłane na wybrane adresy. Wszystko to sprawia, że różnego rodzaju imprezy rodzinne są być naprawdę bardzo udane, a jednocześnie mogą na nie dojechać wszystkie osoby, które powinny brać w nich udział. Jest to na pewno bardzo ważne dla wszystkich członków jednej rodziny.


zaproszenia na ślub rozesłać zaproszenie otrzymać

Rzeczownik zaproszenie pochodzi od słowa zaprosić i jest ustną lub pisemną prośbą o przyjście dokądś, zwykle w celach towarzyskich, i wzięcie udziału w czymś; np. list z zaprosinami na wesele.

Dalej słownik pisze: karta z wydrukowanym tekstem zawierająca prośbę o przybycie na jakąś uroczystość lub upoważniająca do wzięcia udziału w czymś, np. zaproszenia na ślub, rozesłać zaproszenie, otrzymać zaproszenie. Ciekawostką jest to, iż hasło to pojawiło się już w pierwszych słownikach języka polskiego, m.in. w tzw. słowniku warszawskim, ośmiotomowym dziele pod redakcją Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego z 1900 roku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaproszenia_ślubne