Ładny i biały uśmiech

lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez

Ładny i biały uśmiech

O protetyce stomatologicznej w Wikipedii

Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna


Nowoczesne metody stomatologiczne

Nowoczesna stomatologia znajduje się na naprawdę najwyższym poziomie. Dzięki temu stomatolodzy wykorzystujący nowoczesne metody leczenia zębów wykonują naprawdę fachowe usługi stomatologiczne. Dzięki temu posiadają oni stałą liczbę zadowolonych pacjentów, którzy po skutecznie wykonanym u nich leczeniu przychodzą na kolejne przeglądy dentystyczne.

Trzeba przyznać, że możliwości nowoczesnej stomatologii są bardzo duże, a środki stomatologiczne obecnie używane pozwalają na wytwarzanie naprawdę niezawodnych plomb i skuteczne leczenie nawet najbardziej zepsutych lub uszkodzonych zębów. Wszystko to sprawia, że wizyty u dentysty przestają się źle kojarzyć nawet najmłodszym pacjentom co pozwala na stałe monitorowanie stanu zębów u dzieci.


Próchnica zębów i jej leczenie

Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom.

Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty.

W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.

Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem. Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów