Rośliny ozdobne w ogrodach

bytkoweZa ogrody prywatne można uznawać takie ogrody, które znajdują się przy budynkach mieszkalnych lub w pewnej od nich odległości, ale pozostają pod nadzorem osoby prywatnej. Takie ogrody można utrzymywać samodzielnie, jednak t

Rośliny ozdobne w ogrodach W ogrodzie nie mogą być tylko róże, czy drzewka owocowe, watro także mieć rośliny typu . Doskonale zajmą przestrzeń, posłużą za zielony płot i z reguły są łatwe w pielęgnowaniu.

Ogrody zabytkowe

Za ogrody prywatne można uznawać takie ogrody, które znajdują się przy budynkach mieszkalnych lub w pewnej od nich odległości, ale pozostają pod nadzorem osoby prywatnej. Takie ogrody można utrzymywać samodzielnie, jednak także ogrody prywatne mogą czasami wymagać fachowej pielęgnacji, której będą mogli dokonywać ogrodnicy zatrudnieni w jednej z firm zajmującej się projektowaniem i doglądaniem różnych ogrodów.

Mogą oni również zaprojektować swojemu szefowi jakiś nowy, bardziej rozległy ogród. Podziwiać można także ogrody zabytkowe, w których posadzone zostały jakieś rzadsze rośliny, znajdujące się obecnie pod szczególną ochroną. Wprawdzie w takich ogrodach obowiązują określone reguły zachowania, jednak pobyt w nich może stać się przyjemnością dla wielu osób.


Ogrodnictwo- ogółem

Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo


Dziki ogród - Wikipedia

Dziki ogród ? nurt w ogrodnictwie zapoczątkowany przez Williama Robinsona (1938-1935). Przełom w sztuce i projektowaniu ogrodów zapoczątkowany w Anglii. Autor zalecał stosowanie go zarówno do ogrodów prywatnych jak i publicznych. Ta 'dzikość' nie propagowała nieporządku i chaosu panującego w ogrodzie oraz stosowania wyłącznie gatunków rodzimych ? dziko rosnących. Była to natomiast sztuka mieszanina roślin dzikich oraz uprawianych (także tropikalnych i subtropikalnych), które mogły przetrwać na dworze cały rok, w warunkach zbliżonych do naturalnych np. na terenach podmokłych.

Dziki ogród poprzez swoja formę miał na celu pokazanie indywidualnego piękna roślin w zależności od układu.

W Niemczech idee 'dzikiego ogrodu' propagował Karl Foerster

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziki_ogród