Stomatologia estetyczna oraz dentyści. Czyli o zębach

a próchnica wbrew pozorom potrafi być groźna - może spowodować poważne problemy z sercem. Warto więc zachęcać dzieci do dbania o zęby - z pewnością mogą pomóc fikuśne szczoteczki, czy też smakowe pasty, można z tego zrobić niez

Stomatologia estetyczna oraz dentyści. Czyli o zębach

Naucz swoje dziecko dbania o zęby

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, ponieważ to najprostszy sposób na zapobieganie próchnicy. Zawsze działania profilaktyczne mają sens, a próchnica wbrew pozorom potrafi być groźna - może spowodować poważne problemy z sercem.
Warto więc zachęcać dzieci do dbania o zęby - z pewnością mogą pomóc fikuśne szczoteczki, czy też smakowe pasty, można z tego zrobić niezłą zabawę.

Oprócz kwestii higienicznych ważne jest tez odżywiane - nasze zęby psują się od cukrów prostych. Nie warto więc przyzwyczajać dzieci do smaku słodkiego i dawać im zbyt często słodyczy. Pamiętajmy jednak, że cukier chowa się też w mniej oczywistych produktach - jak napoje i soki owocowe. Tak więc to bardzo ważne, żeby nie dać się wciągnąć w pułapkę producentom soków rzekomo dla dzieci - czytajmy etykiety!

Odpowiednia higiena

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli uniknąć większości możliwych problemów z jamą ustną i jej chorobami. Dobrze jest dbać nie tylko o same zęby, ale również dziąsła i przestrzenie między zębowe. Wszędzie tam mogą znajdować się szkodliwe zarazki, które powodują próchnicę, nieświeży oddech.

Mycie zębów po każdym posiłku nie bez powodu jest polecane przez specjalistów, ponieważ wtedy pozbywamy się jeszcze świeżych resztek jedzenia, a bakterie nie zdążą się namnożyć w naszej jamie ustnej. Należy taki nawyk powinien 'wejść nam w krew'.

Profilaktyka stomatologiczna

W celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy:

dbać o higienę jamy ustnej:
przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor;
delikatnie szczotkować dziąsła i język;
przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną;
stosować płyn do higieny jamy ustnej;
ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier;
stosować dietę bogatą w wapń;
spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny;
regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty:
raz na 12-24 miesiące ? osoby bez problemów z zębami i jamą ustną;
co 6 miesięcy ? dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian);
przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w